15. května 2014

Jezte Česky: Chřestový salát s kroupami


Nedávno se nám do ruky dostala kuchařka Jezte Česky od Jany Vašákové a Zdeny Skokanové N. Hned nás nápad na ryze českou kuchařku spolu s krásnou titulní stránkou učaroval. Přestože nám stejně jako všem ostatním doma nechybí exotické koření, káva z Brazílie, řecký olivový olej, španělské šunky či italské těstoviny, uvařit si občas jídlo z našich luhů a hájů nikomu neuškodí. Z receptů v kuchařce, které jsou sestavené podle sezóny nás zaujal jarní chřestový salát s kroupami a to hned ze dvou důvodů. Chřest je symbolem jara a v obchodech ten český najdete nyní snad opravdu všude. Za druhé doma vůbec nevaříme kroupy, a tak jsme tuhle klasiku chtěli vyzkoušet. Výborný salát se skvělým dresingem jsme si pak dali k lehkému obědu.
Recept

pro 4 osoby

100g špaldových či ječných krup
1 svazek zeleného chřestu (nebo půl na půl s bílým chřestem)
1 svazek ředkviček
1 lžíce citrónové šťávy
200g zakysané smetany

Dresing
1/2 lžíce nasekaného kopru
2 lžíce citrónové šťávy
1/2 lžičky plnotučné hořčice
1 lžička medu
2 lžíce oleje
sůl


Postup


Kroupy pořádně propláchneme pod tekoucí vodou a vložíme do hrnce se studenou vodou, špetkou soli a případně trochou oleje. Na mírném ohni vaříme do změknutí asi 30 minut nebo podle návodu na obalu. Uvařené kroupy propláchneme studenou vodou a dáme do mísy.

Chřest oškrábeme, odřízněte seschlé stonky a spaříme asi 3 minuty v hrnci s vroucí osolenou vodou, do které jsme dali ještě citrónovou šťávou. Uvařený chřest též propláchneme studenou vodou.

Ředkvičky nakrájíme na tenká kolečka, chřest překrájíme na menší kousky a dáme ke kroupám do mísy. Přísady na zálivku promícháme a zalijeme salát. Podáváme se zakysanou smetanou.

Recept z kuchařky Jezte Česky, rok v naší kuchyni od Jany Vašákové a Zdeny Skokanové N. Vydalo nakladatelství Smart Press.

Žádné komentáře: