8. dubna 2014

Zmrzlina z červené řepy s čokoládovou hlínou
Zmrzliny dělám hrozně ráda. Od té doby, co jsem od Ondry dostala zmrzlinovač, musím pořád něco zkoušet. A upřímně, vanilková nebo čokoládová klasika mě zas moc nebaví. Udělat ale zmrzlinu z dýně, avokáda nebo červené řepy. To je jiná. V tom se dost vyžívám, což jste si možná všimli vzhledem k tomu, že na blogu nemám ještě ani jednu normální příchuť. To ale určitě přijde! Takže po dýni a čaji Earl Grey přišla na řadu červená řepa. Zní to trochu divně, co si budeme nalhávat. Ale! Dezerty z řepy v kombinaci s čokoládou jste už určitě někde viděli, takže nejsem blázen. Řepa ve spojení s hořkou čokoládou je totiž naprosto senzační a hlavně taková osobitá. Není to sice ten typ zmrzliny, který si vezmete k filmu a zarovnáváte a zarovnáváte. Navíc je ze zeleniny, takže by se skoro nabízelo tvrdit, že jde vlastně o hrozně zdravý dezert.  Čokoládová hlína už je jen takový parádní dolaďovák. Budete ji mít hned hotovou a její výroba je docela legrační. Spolu se zmrzlinou z červené řepy tvoří dokonalý pár. Recept


Na zmrzlinu z červené řepy

300g červené řepy
5 žloutků
100g hnědého cukru
380ml plnotučného mléka
125 ml smetany na šlehání
100g hořké čokolády (70%)
špetka škořice

Na čokoládovou hlínu
70g hořké čokolády (70%)
100g krupicového cukru
2-3 lžíce studené vody

Postup


Červenou řepu očistíme, zabalíme do alobalu a dáme péct do trouby na 180 stupňů asi na 25 minut do změknutí. Pak zchladlé kousky řepy proženeme mixérem až se vytvoří jemné pyré. Pro jednoduší mixování můžeme přidat trochu mléka.

Žloutky si vyšleháme s cukrem do pěny. Mezitím si dáme vařit mléko se smetanou a špetkou skořice. Horké mléko pak postupně zašleháme k žloutkům a dáme zpět do hrnce. Vzniklý krém vaříme na mírném ohni až zhoustne tak, že nestéká z obrácené lžíce. Hlavně nesmí vřít nebo by se srazil. Pokud máte teploměr, neměla by teplota překročit 85 stupňů.

Čokoládu naláme do misky a zalijeme horkým krémem, občas promícháme až směs zchladne. Do krému přidáme pyré z červené řepy a necháme přes noc vychladit v ledničce. Vychlazenou směs pak vložíme do zmrzlinovače a hotovou zmrzlinu dáme ještě asi na dvě až tři hodiny do mrazáku. Podáváme s čokoládovou hlínou.

Čokoládovou hlínu si připravíme jednoduše. Do hrnce dáme cukr s vodou a vaříme tak dlouho, až sirup dosáhne teploty 130 stupňů (nebo až začnou okraje cukrového sirupu zlatavět). Do horké směsi hodíme nasekanou čokoládu, promícháme a necháme vychladnout. Ideálně na plechu vyloženým pečícím papírem.

Vyzkoušejte také


Zmrzlina z čaje Earl Grey
Dýňová zmrzlina s whiskey a karamelizovanými ořechyŽádné komentáře: