30. září 2013

Domácí uzený pstruh s lehkým bramborovým salátem aneb udíme doma na grilu


Uzení čehokoli v domácích podmínkách jsem chtěl zkusit od té doby, co jsme si koupili na zahradu nový krásný gril s poklopem. Na internetu jsem zhlédl několik videí s návodem na uzení na podobných grilech a usoudil jsem, že nejjednodušší bude začít s rybou, která bude rychle hotová. První pokus s lososem se úplně nezdařil, ryba byla sice chutná, ale jelikož jsem jí položil přímo na rošt, byla po sebevíce opatrné manipulaci rozpadlá. Druhý pokus byl už mnohem úspěšnější, z alobalu jsem si vytvořil tácek, rybu na něj položil a i s ním dal na gril. Vyjmutí hotové, vyuzené ryby, která je velmi křehká, tak bylo hračkou a hlavně beze ztrát. Uzení ryb, především pstruhů z Křížanských sádek na třešňovém dřevě, se tak stalo hitem našeho letního grilování.


Potřeby k uzení


čerství pstruzi
sůl
gril s poklopem
grilovací brikety
štěpky z ovocného nebo tvrdého dřeva 

Ingredience na lehký bramborový salát s koprem


nové (nejlépe menší) brambory
červená cibule
kopr
zakysaná smetana, kefír, podmáslí
zelené fazolky
citrón
sůl, pepř

Postup


Nejprve si vyřežu filety ze pstruha. Pokud se Vám nechce zdržovat s filetováním, filety se dají koupit i hotové. Roztopím si gril, briket dám tak, aby vyšly akorát na půlku grilu. Po tom, co jsou brikety rozžhavené do červena, je shrnu na jednu půlku grilu a nasypu na ně dřevěné štěpky, které jsem si vysekal z třešňového dřeva. 

K uzení se dá použít jakékoli ovocné nebo tvrdé dřevo. Z grilu by měl během chvíle začít stoupat kouř. Na gril položím rošt. Z alobalu si vyrobím tácek, do kterého udělám pár děr, vyskládám na něj pstruha a posolím ho. Tácek s rybami položím na rošt a přiklopím. 

Uzení pstruha trvá asi 10min (záleží na síle topeniště a tloušťce masa), maso by mělo získat krásně zlatavou barvu. Pomalejším uzením maso získá lepší chuť a vůni. 

V průběhu roztápění grilu si dám vařit rozkrájené brambory ve slupce. Myslím, že pokud není slupka brambor vyloženě ošklivá, není důvod proč brambory loupat. Brambory nevařím úplně do měkka, ale tak, aby drželi pěkně tvar a nebyla z nich v salátu kaše. Dále si povařím zelené fazolky, stačí jen chvilka ve vařící osolené vodě, asi tři minuty. Pak fazolky prudce zchladím studenou vodou. Chceme, aby byly ještě křupavé. Do ještě vlahých brambor přidám nakrájenou cibulku, fazolky, pokrájený kopr, osolím, opepřím a zakápnu citrónem. Nakonec přidám zakysanou smetanu, a když mám, tak ještě trochu kefíru nebo podmáslí, po kterém je salát ještě šťavnatější.

Tip


Místo pstruha se dá samozřejmě použít i jiná ryba, která je k uzení vhodná například losos.
Do salátu je možné přidat uvařené vejce, které je v něm velmi dobré. Skvělá jsou například křepelčí vajíčka . 

2 komentáře:

GabrielaAneta Krejcarová řekl(a)...

Jee tak to vypadá moc dobře!! Pstruha miluju, takže tohle musím taky vyzkoušet:))

Ondra řekl(a)...

Díky. Určitě vyzkoušej, je to skvělý..