16. srpna 2013

Salát s fíky a prosciuttem


S fíky mám asi jedinou asociaci. Dovolenou u Italského jezera Lago di Garda, kde jsme v dětství každé prázdniny trávili léto. Když rodiče odpočívali u vody s knížkou v ruce, bylo nezbytně nutné vymyslet, jak se zabavit. Jako první na řadu přišla piniová semínka, která jsme sbíraly na chodníku kousek od borové aleje či vyklepávaly z šišek a následně kamenem rozbíjely. Hned v závěsu pak přišly na řadu fíky, jenže se nám snad nikdy nepodařilo najít ty správně zralé, takže byly spíš na hraní než k jídlu. Do dneška si pamatuju, jak jsem si s mojí (plyšovou) kočičkou Lízou hrála na restauraci a v takovém drátěném vozíčku nabízela hostům (rodiče) právě fík. O rybolovu a trhání oliv snad někdy příště, teď raději k salátu.
Spíš než salát bych tohle jídlo zařadila do kategorie sexy předkrm. Stačí Vám na něj ingredience, které spočítáte na prstech jedné ruky, takže ano, nešetřete na nich a kupte si tu nejlepší šunku, kterou seženete. Pro mozzarellu to platí taky! Jakmile pak nastane sezóna fíků (červenec až září), pár si jich kupte a určitě vyzkoušejte právě kombinaci nasládlých plodů a medového dresingu se sušenou šunkou a sýrem. Hlavně si kupte měkké plody bez skvrn a spotřebujte je co nejrychleji.

Recept

pro 2-4 osoby

4 čerstvé fíky
6-8 plátků prosciutto crudo
1 koule mozzarelly
Lístky bazalky

Dresing
1 lžíce medu
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce citrónové šťávy
sůl a pepř na dochucení


Postup


Na větší talíř naaranžuji plátky šunky, natrhanou mozzarellu, rozčtvrcené fíky a lísky bazalky. Vše zakapu dresingem, který si jednoduše připravím smícháním oleje, medu, citrónové šťávy. Pokud nemáte úplně tekutý med, klidně ho můžete na chvilku prohřát na mírném ohni. Vše lehce dosolím a opepřím. Ideální k bílému vínu s kouskem pečiva.

2 komentáře:

Jana Wertheimová řekl(a)...

Tohle je takový recept nerecept, ale vždy potěší, tohle jídlo naprosto miluji a ty fotky jsou božské ..úplně lákají k jídlu :)

Mikyna v Kuchyni řekl(a)...

Díky Jano!