6. června 2013

Zmrzlina z čaje Earl Grey

Výroba domácí zmrzliny mě začala bavit až od minulého roku, kdy jsem od Ondry k svátku dostala parádní dárek. Ano tušíte správně, šlo o zmrzlinovač a udělal mi ohromnou radost. Jak Ondra, tak přístroj. Po prvním vyzkoušení jsem musela uznat, že domácí zmrzlina dokáže trumfnout i tu kupovanou. Dřív jsem totiž měla po vytažení z mrazáku místo krémové jemné zmrzliny kus ledu. Tak jsem raději místo investování času, energie a surovin koupila kelímek v obchodě. První na řadě byla samozřejmě vanilková podle jedné francouzské kuchařky a následovalo spoustu dalších více či méně úspěšných pokusů. Letos jsem se pak zmrzlinovou sezónu rozhodla zahájit trochu netradičně a vyzkoušet zmrzlinu s čajem Earl Grey. Nečekala jsem nic extra, byla jsem spíš zvědavá, jak něco takového může chutnat. Upřímně mě takhle zmrzlina s chutí čaje s mlékem velmi mile překvapila. Takže až budete mít dost vanilkové, čokoládové či jahodové, určitě vyzkoušejte tuhle! Nezaručuju, že bude každému chutnat, ale za pokus rozhodně stojí!


Recept

Na 500ml kelímek zmrzliny/ 4-6 kopečků

3 žloutky
200 ml čerstvého mléka
200 ml smetany na šlehání
60g krupicového cukru
1  lžíce sypaného čaje Earl Grey
Kousek vanilkového lusku nebo pár kapek vanilkové esence


Postup


Mléko smíchám s kouskem vanilkového lusku a přivedu na středním ohni k varu. Jakmile začne mléko vřít, stáhnu z ohně a vsypu čaj, který nechám louhovat asi 3 až 5 minut. Není potřeba nechat čaj v mléce déle, protože po delším čase se z čaje začnou uvolňovat třísloviny a zmrzlina by pak měla trpký nádech. Mléko s čajem přecedím přes jemné sítko a nechám zchladnout. 

Žloutky vyšlehám s cukrem do světlé pěny a přiliji zchladlé mléko. Pak do vzniklé směsi přimíchám vyšlehanou smetanu a promíchám, aby se vytvořila stejnoměrná směs, kterou následně nechám vychladit v ledničce ideálně přes noc. 

Připravenou směs vložím do zmrzlinovače, dokud hmota dostatečně neztuhne a uložím do mrazáku. Před servírováním nechám 5 minut povolit. 

Pokud nemáte zmrzlinovač, dejte zmrzlinu do plastové nebo kovové nádoby a vložte do mrazáku. Každou půlhodinu pak zmrzlinu důkladně prošlehejte šlehačem, aby jste ji zbavili ledových krystalků.


Tipy


Hmotu nechte v ledničce odpočinou klidně 24 hodin. Nejenže vám dobře vychlazená jednodušeji a rychleji ztuhe, ale všechny chutě se hezky proleží a bude lepší.

Čaj použijte opravdu kvalitní, sypaný s přírodním bergamotovým olejem a supermarketové pytlíky s čajovým prachem se syntetickou vůní raději rovnou zahoďte. My použili Earl Grey z řady T-series od Dilmah. Od Dilmah jsme zkoušeli i černý čaj Italian Almond a zmrzlina byla také super.

Kornouty na zmrzlinu jsem koupili v Lidlu (8 kusů asi za 30Kč) a jsou moc dobré. Velká gastro balení mají i v Makru, ale takové počty kornoutů člověk doma asi nevyužije.

Zkuste zmrzlinu při servírování posypat špetkou kvalitních suchých černých čajových lístků. Suché čajové listy nemají vlastně žádnou chuť, ale báječně křupou! Stačí použít opravdu jen trochu. 


Vyzkoušejte ještě...


3 komentáře:

Kamča Hrbáčová řekl(a)...

ty brďo, proč ne!:) já dělala domácí zatím jen z jogurtu, ale zkusím i nějakou takovou :P

Mikyna v Kuchyni řekl(a)...

Určitě vyzkoušej, je to docela zajímavý. Upřímně...asi bych jí nejedla pořád, ale překvapivě byla moc dobrá! :-)

Zuzana Vacková řekl(a)...

K tomuhle receptu se pořád vracím. Jen namísto earl grey používám matchu a je to krémová slast. Díky za něj.