16. května 2013

Jarní kedlubnová polévka


Inspirací k této svěží polévce mi byla klasická bílá kedlubnová polévka, kterou dělávala moje babička z Tábora. Vždycky mi hrozně chutnala, ale už dlouho ji neuvařila. Nejspíš proto, že už nemá zahradu, kde moje oblíbené kedlubny pěstovala. Polévka od babičky byla sice chuťově výborná, ale vzhledově nic moc. Proto jsme jí s Týnou přidali pořádnou hrst čerstvých bylinek z naší zahrady, které dodaly jinak nenápadné polévce nové chutě a hlavně barvy. 


Recept


1 větší kedlubna
2 mrkve
1 střední brambora
1 menší cibule
1 hrst čerstvých jarních bylinek (pažitka, libeček, petržel, medvědí česnek, naťový celer...)
2 lžíce hladké mouky
1,5 litru kuřecího vývaru (může být zeleninový nebo masový)
1dcl smetany
1 polévková lžíce másla
Půl lžičky kmínu
Muškátový oříšek
Mořská sůl
Čerstvě mletý pepř


Postup

Kuřecí vývar jsem si uvařil den předem. Recept na vývar sem psát nebudu, i když i na něj třeba taky někdy přijde řada. Doporučuju uvařit vývar den předem, protože se  v něm do druhého dne rozleží všechny chutě.
Zeleninu jsem nakrájel na kostičky, cibuli a bylinky na jemno.

Nakrájenou cibuli a zeleninu jsem osmahnul na másle, až zelenina získala sklovatý povrch. Přidal jsem kmín a zaprášil moukou. Když se z mouky udělala jíška, vše jsem zalil ohřátým vývarem a přidal sůl a pepř. Polévku jsem vařil, až byly brambory měkké a kedlubna zůstala ještě trochu křupavá. Pak jsem polívku vypnul a zjemnil smetanou. Do naběračky jsem nejdříve nabral trochu polévky a do ní přidal smetanu, aby si takzvaně zvykla a v horké polévce se nesrazila. Nakonec jsem do polévky nastrouhal trochu muškátového oříšku a  dochutil čerstvě nasekanými bylinkami.

Tip


Do polévky můžete použít i jakoukoliv jinou jarní zeleninu. Skvěle se bude hodit třeba i květák nebo bílý chřest.Žádné komentáře: