17. dubna 2013

Tagliatelle s rukolovým pestem a kozím sýrem


Recept na těstoviny s rukolovým pestem vznikl náhodou nebo jak by někdo řekl shodou okolností. V ledničce nám zbyla skoro celá krabice rukoly, kterou jsme koupili už ani nevím na co. Možná proto, že byla v akci a Ondra akce a slevy rád. Jenže otevřená druhý den začala pomalu, ale jistě ztrácet elán. Já měla ale elánu výjimečně dost! Ještě stále sršící naakumulovanou energií po dovolené jsem se chopila náčiní a aktivisticky jsem v pozdních večerních hodinách začala tvořit.Celé mé dílo zabralo asi tak dvě minuty času, z toho jsem minutu a půl loupala česnek. Každopádně jsem se nezapomněla dostatečně a nahlas pochválit, jak to mám hezký a takový sytě zelený a že si to ten Ondra ale umí vybrat! Pesto jsem strčila do ledničky s tím, že se to určitě na něco použije. Upřímně by mě ale vůbec nepřekvapilo, kdybychom to plesnivé po měsíci vyhodili. Na výrobu specialit a následnou kultivaci nejrůznějších mikroorganismů jsme totiž odborník. Plesnivý konec se však nekonal. 

Druhý den jsme šli pracovat na zahradu, abychom ze 40 let staré terasy udělali něco víc chic a Ondra  zahlásil že má hlad takovým tím tónem, že bych s tím asi já měla něco dělat. No dobře, on ať si kope šutry, já půjdu vařit. Uvařila jsem těstoviny, vytáhla z ledničky pesto a měkký kozí sýr od táty (z Lidlu údajně na vyzkoušení), který se už u nás v ledničce taky podezřele dlouho zabydloval (sýr ne táta) a bylo, bylo to překvapivě fakt dobrý! Takže až budete mít doma přebývající pytel rukoly, mladého špenátu nebo třeba medvědí česnek, tak víte kam s ním, do Pesta!


Recept


1 balení rukoly
2 stroužky česneku
1 hrst oloupaných mandlí
Olivový olej
Čerstvý měkký kozí sýr
Tagliatelle ideálně domácí či čerstvé

Postup


Rukolu, mandle a česnek krátce rozdrtím v robotu s trochou oleje a čerstvě mletým pepřem až vznikne hladké pesto. Můžete použít i hmoždíř, ale s tím mi to jde vždycky tak nějak hůř, ale zase je to taková hezká práce. Hotové pesto napěchuju do čisté skleničky a doliji olivovým olejem tak, aby k pestu nemohl vzduch. Pokud nemám v plánu okamžité použití, dobře skleničku uzavřu a nechám v ledničce, kde pár dní určitě vydrží.

Těstoviny si uvařím v dobře osolené vodě al dente. Scedím vodu, ale ne nijak pečlivě, klidně tam trochu může zůstat. Přidám měkký kozí sýr, který se v těstovinách parádně rozpustí a vytvoří něco jako omáčku, přidám rukolové pesto, dosolím a dopepřím.

5 komentářů:

Adelka Bohackova řekl(a)...

Více takových receptů!! BLog se mi moc líbí :)

Kristyna Sorokova řekl(a)...

Moc děkujeme Adelko za milý komentář, udělal nám radost. Recepty určitě budou, už teď se chystá Ondra na další :-)

Gabriel Raslik řekl(a)...

Pesto robievam tiež dosť často, ale dávam cesnaku viac strúčikov. Darmo, milovník cesnaku :-)

Mikyna v Kuchyni řekl(a)...

My česnek taky dost rádi, ale ono asi hodně záleží, jaký máte zrovna po ruce. Toho čínského tam můžete nacpat klidně celou palici a stejně to nebude stačit...

Jarka Slováková řekl(a)...

Tak tenhle recept jsem měla možnost ochutnat přímo ve Vaší restauraci, přijela jsem za sestřičkou z Ostravy a chtěla mi udělat radost (povedlo se ), tak mě vzala do Mikyny. Moc mi to chutnalo, vyprosila jsem si recept už v restauraci a těším se až si ho udělám.