3. března 2013

Dark chocolate cheesecake

chocolate cheesecake with raspberry sauce

Cheesecaků jsem se už pár napekla respektive vyzkoušela pečené, nepečené s bílou čokoládou, s tvarohem,  krémovým sýrem, ale s tmavou čokoládou to byla moje velká premiéra. Měla jsem prostě chuť na něco pořádně čokoládového, krémového a sytého, takže volba na víkendové pečení, kdy teploměr v Jizerských horách ukazuje něco pod nulou, byla jasná. Přestože se "správný" cheesecake má samozřejmě dělat z krémového sýra, tak vzhledem k dosti velké spotřebě (ehmm kilo!) jsem nebyla ochotná nechat v obchodě 250Kč jen za sýr, takže jsem zvolila tučný tvaroh v alobalu. To asi (respektive asi určitě) přispělo k tomu, že náplň mě i Ondrovi připomínala termix, každopádně Ondra termix rád, takže dobrý! A malinová omáčka k dortu je v tomto případě opravdu nutnost a ne jen jakože estetický doplněk. Dodá hutnému dortu svěžest a jemně nakyslá chuť parádně kontrastuje se sladkým dezertem.

Recept


Na sušenkový podklad
200g sušenek (použila jsem čokoládové Bebe sušenky na půl smíchané s karamelovými sušenkami Lotus)
1 hrst mandlí
100g másla

Náplň
1 kilo tučného tvarohu v alobalu (tj. 4 balení) případně ricoty či krémového sýra
4 velká vejce
250g tmavé čokolády na vaření
2 lžíce holandského kakaa
6 lžic moučkového cukru s pravou vanilkového cukru

Čokoládová poleva
50g tmavé čokolády na vaření
1 kelímek smetany na šlehání (30%)

Malinová omáčka
1 balení mražených malin
1 lžíce hnědého cukru
1-2 lžíce vody
šťáva z půlky citrónu

Postup


Na základ rozdrtíme sušenky, mandle a smícháme s rozpuštěným máslem. Sušenkovou směs pak vtlačím do dortové formy. Troubu předehřeju na 200 stupňů (ne horkovzduch) a sušenkový základ dám na pět minut předpéct (ale myslím, že to není nezbytně nutný krok).

Na krém smíchám tvarohy, do kterých postupně vmíchám pěkně jedno vejce za druhým. Přidám cukr, holandské kakao (snad nemusím psát že na Granko v tomto případě rychle zapomeňte) a rozpuštěnou čokoládu (do které většinou cmrndnu trochu smetany, tak třetinu kelímku).

Krém vetřu na sušenkový základ, hezky uhladím a vložím do trouby, kterou po 10 minutách stáhnu z 200 stupňů na 110 a peču kolem 30-40 minut. Ideálně neotvírejte dvířka trouby prvních 30 minut, ať Vám cheesecake neuteče. Koláč pak nechám vychladnout v troubě, které nechám pootevřená dvířka tak na 5 cm.

Vychladlý koláč hezky potřu čokoládovou polevou, kterou připravím jednoduše smícháním rozlámané čokolády na vaření se smetanou na šlehání.

Koláč ve finále dám alespoň na pár hodin do ledničky hezky vychladnout a uležet.

Ideální je doplnit poměrně hutný koláč svěží malinovou omáčkou, kterou vykouzlíte rozvařením malin s trochou vody, cukru a trochou citrónové šťávy. Voila!


1 komentář:

Alena Sadiqová řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.