28. února 2013

Banoffee pie

Banoffee pie

Tohle je jedna z mých závislostí. Není totiž nic jednoduššího a lahodnějšího než Banoffe pie, na který jsem poprvé narazila v kuchařce Donny Hay, kterou jsem si pořídila na dovolené v Austrálii. Co si budeme nalhávat, nejde o žádnou velkou gastronomii a přípravu zvládne i můj bratránek programátor. Ale i přes svou primitivnost je tenhle fešák až hříšně dobrý! Spíš než o koláč jde o dobře poskládanou kombinaci křupavého sušenkového základu, hořkosladké čokolády, karamelu, banánů a to vše pěkně završené pořádnou porcí jemné šlehačky.Recept

Banoffee pie můžete připravit do koláčové formy, případně jako já použít menší mističky, které si trochu vymažu máslem.

150g karamelových sušenek Lotus
65 g másla
100g kvalitní hořké čokolády
2 malé kelímky smetany na šlehání (30%)
1 plechovka zkaramelizovaného mléka Salko (bude stačit půlka)
2-3 banány
1 lžička citronové šťávy
190g/1 kelímek zakysané smetany
---
kakao nebo čokoládové hoblinky na ozdobení
Varianta: Lotus sušenky jsou poměrně sladké, takže je můžete smíchat např. s cereálními či ovesnými sušenkami v poměru půl na půl nebo jak uznáte za vhodné. Do sušenkového základu také můžete přidat rozdrcené ořechy, mandle nebo špetku skořice.

Postup


Nejdříve si připravíme sušenkový základ. Sušenky rozdrtíte v robotu, nebo pokud nemáte žádný vhodný drtič, dejte jim co proto válečkem na těsto. Jen je předtím dejte do mikrotenového sáčku (nebo raději dvou), ať je nesbíráte po celé kuchyni. Rozdrcené sušenky smíchám s rozpuštěným máslem a hezky vtěsnám na dno koláčkové formy nebo do mističek. 

Jakmile budeme mít připravený sušenkový základ, můžeme se vrhnout na čokoládovou vrstvu. Rozehřejeme čokoládu spolu s 60ml smetany na šlehání v misce, kterou postavíte na hrnec s vroucí vodou. Jakmile se čokoláda rozpustí, rozetřeme ji na sušenkový základ a dáme koláč na chvíli do lednice, aby čokoláda ztuhla.

Na zchladlou čokoládu rozetřu vrstvu karamelu. Většinou mi na to stačí půl plechovky.

Banány nakrájím na kolečka a pokapu trochou citronové šťávy a následně je smíchám s kelímkem zakysané smetany. Zbylou smetanu na šlehání vyšlehám se špetkou moučkového cukru s vanilkou do tuha a smíchám se směsí banánů a kysané smetany s tím, že trochu šlehačky bez banánů si nechám stranou na závěrečné "pokrytí". Koláč nakonec posypu holandským kakaem a dám vychladit do lednice.2 komentáře:

Carolina Mia řekl(a)...

tak toto může být móóóc dobrý. V sobotu pořádáme párty , hned vyzkouším..Díky za tip. Věrka

Zuzana Vacková řekl(a)...

Perfektní, včera jsem ho připravila tátovi k svátku a už mám další dvě objednávky, na kdy ho mám udělat. Díky za recept!